Mastodon

Wstępniak

Wstęp 2017

Drodzy Czytelnicy.

Strona nie była dostępna przez ponad dwa lata, a to z takiej przyczyny, że stała się wektorem ataku dla internetowych wandali i administrator serwera był zmuszony ją zamknąć. Tyle czasu zajęło mi zebranie się w kupę, dokonanie odpowiedniego wyboru technologii, w jakiej mam udostępnić jej nową, bezpieczną przed łobuzami wersję, wreszcie przepisanie wszystkich materiałów. A było ich niemało. Jeszcze trochę pracy mnie czeka...

Wstęp 2010

Ogrom materiału zdobytego po miesiącach poszukiwań i badań wymaga dużo pracy, aby go przedstawić w formie atrakcyjnej i zdatnej do czytania z ekranu. Większość informacji dostępna jest w obcych językach, a nie wszystkie są mi znane, tłumaczenie jest żmudne i czasochłonne. W związku z tym otwieram stronę niepełną, niekompletną, acz zawierającą, moim zdaniem, interesujące artykuły. Stopniowo będę udostępniał kolejne.

W zasobach strony znajdziecie zarys historii stenografii, podręczniki do różnych polskich systemów, których nie chroni już prawo autorskie, lub - zapomnianych. W miarę postępów prac i zależnie od otrzymanej pomocy, do której i Was zachęcam, zamierzam także opublikować współczesne podręczniki do najbardziej aktualnych polskich systemów stenograficznych. Zamierzam także opublikować coś w rodzaju ogólnej teorii stenografii, w tym rozdział poświęcony ściśle polskim zagadnieniom.

Zapraszam także na Blog stenograficzny, na którym w miarę możliwości regularnie, będę publikował, co mi w ręce wpadnie. Odpaliłem grupę dyskusyjną-forum stenograficzne, jeżeli znajdą się tematy do dyskusji, to najlepiej w tym miejscu, żeby łatwo to było wyszukać. Od lat nikt tam nie zagląda, ale jakby kto chciał, to czeka w gotowości.

Wreszcie chcę Was zaprosić do wspólnego przedsięwzięcia, jakim jest opracowanie Nowego Polskiego Systemu Stenograficznego, odpowiedniego dla naszych czasów, prostego do nauki, nakierowanego przede wszystkim na wsparcie podczas notowania wykładów i lekcji, bo to głównie uczniów i studentów najbardziej bolą ręce i to oni właśnie najczęściej myślą z rozpaczą, dlaczegóż to język polski wymaga aż tak wielu liter, żeby zapisać tak krótkie treści.

Życzę miłej lektury. Piszcie, przysyłajcie krytyczne uwagi, nie zapomnijcie o pochwałach, wszystko to może uczynić te strony lepszymi!

Krzysztof Stenografow, (😉)