Popularność stenografii - ale nie u nas :-(

2012-03-01 | autor: flamenco108 | kategorie: dumania, varia

Dzisiaj krótko. Właściwie taka refleksja bardziej niż poważny wpis. Kliknijcie sobie tutaj: https://www.stenografenbund.de/

I pomyślcie, jak daleko jesteśmy za Niemcami? Podobną siłą mogło się Stowarzyszenie Stenografów Maszynistek i Sekretarek pochwalić - 30 lat temu, być może. Jednakowoż albowiem już wtedy bez owijania w bawełnę (z zaopatrzeniem w bawełnę były wtedy przejściowe-chwilowe) organizacja przekierowana była na szkolenie przede wszystkim pań w sztuce szybkiego klepania w klawiaturę (mechanicznej lub elektrycznej) maszyny do pisania. Stenografia była już od pewnego czasu ubogim krewnym, od którego wprawdzie się zaczęło, ale który od dawna już nie ma honorowego miejsca przy stole, tylko ten talerzyk dla bezdomnego wędrowca, co się stawia na parapecie, bo na stole miejsca już nie ma.

A na mapie powyżej przecież zaznaczono tylko kluby, a nie ogniki samotnych dziwaków-stenografów. A zdarzyło mi się z paru z nich rozpisywać emailowo…

Czy to ważne, czy w tych klubach siedzą staruszkowie? U nas nie ma nawet staruszków. Organizacja faktycznie się rozpadła, ostatni stenografowie umierają, lub dożywają, jak to się kiedyś mówiło. Toż nie chodzi o ratowanie organizacji, tylko w ogóle o istnienie zjawiska. Tam wciąż działa X stron www, że wspomnę tylko te, które onegdaj odwiedziłem: https://www.forschungsstaette.de/, http://www.hstj.de/, co oznacza, że jest X osób oddanych sprawie, a z lektury tych stron wynika, że ich aktywność nie polega wyłącznie na utrzymaniu tychże stron. Ze zdjęć wynika, że paru młodych geeków wciąż tam chce się uczyć stenografii.

Uczestnicy seminarium dla nauczycieli stenografii w roku 2011 - nie wszyscy to staruszkowie (zdjęcie zwww.forschunsstaette.de)

Stąd mam taki wniosek, że jeżeli uda nam się złożyć kompletną stronę www, na której znajdą się kompletne materiały szkoleniowe, to i u nas być może tacy ludzie stopniowo się pojawią. A jak już zobaczą, że nie są każdy samotną wyspą, to może zaczną się wymieniać emailami, uwagami, knyfami, zaczną się uczyć nawzajem. Ale do tego potrzeba zaczynu: materiałów edukacyjnych.

Jeżeli ktoś zatem posiada już elektroniczne wersje pomocy naukowych do opanowania sztuki stenografii, zapraszam, przysyłajcie do mnie, wszystko zostanie opublikowane. A jeżeli nie posiadacie, to może chociaż nagracie parę mp3 z dyktandami o różnych prędkościach, kompletna instrukcja, jak to zrobić, dostępna jest na stronie?


2012-03-01 autor: flamenco108