Liniatura do ćwiczeń

2011-06-05 | autor: flamenco108 | kategorie: pliki, vademeca

Dziś mały prezent. Albowiem kiedy nie pojawiają się nowe wpisy na blogu, to wcale nie oznacza, że nic się nie dzieje. Niektóre jednak przedsięwzięcia wymagają trochę pracy i skupienia, a rozpisywanie się o tym ani ciekawe nie jest, ani inspirujące.

Dziś zatem efekt moich utarczek z materią, jakie toczyłem onegdaj, a nawet nieco wcześniej.

POD TYM ADRESEM: http://stenografia.pl/papiery

można znaleźć różne liniatury do ćwiczenia stenografii:

  1. Do systemu Polińskiego, zgodnie ze znalezionymi w podręcznikach wymiarami liniatura trójpolowa o wysokości pól 4,2mm/2,9mm/4,2mm na kartkach ujęta w:

Kartka 3-kolumnowa szczególnie polecana tym, którzy chcą ćwiczyć bardzo szybkie pisanie. Liniatura ta pasuje do wszystkich systemów pochodzących bezpośrednio od Gabelsbergera, lub innych, tak zwanych stałolinijnych.

  1. Do systemu Gregga (kto ma podręcznik, ten ma) jednopolowa, tradycyjnie dla Anglosasów ujęta w 2 kolumny o wysokości pól 8,5mm. Liniatura ta pomaga pisać także w innych, podobnych systemach, np. polskiej wersji Leite Alves.

  2. Do systemu NQSS ujęta w 2 kolumny:

W miarę pojawiania się nowych pomysłów i systemów ta lista będzie uzupełniana.

W systemie, nad którym pracuję, a którego zręby prezentowałem wcześniej na tym blogu, do ćwiczeń zastosowanie ma zwykły zeszyt tzw. “w 3 linie”, więc nie ma potrzeby produkcji specjalnego papieru. Docelowo, jak mi to z praktyki wynika, i tak pismo to najładniej wygląda na kartce bez liniatury.


2011-06-05 autor: flamenco108