Dyktanda - nagrania czytanek stenograficznych

Pierwsze próby stworzenia nagrań czytanek stenograficznych. Głównym bohaterem jest No-qanek, który swoim pięknym głosem i znakomitą dykcją z pewnością zmotywuje niejednego (niejedną) do intensywniejszej pracy nad stenografią.


Jeżeli chcielibyście dołożyć swoją cegiełkę do naszej pracy nad stenografią, zapraszamy. Nagrajcie, najlepiej z niedużą prędkością (od 20 do 40 sylab na minutę) jakiś wybrany przez Was tekst. Jest to bardzo proste:

Skorzystajcie z tego skryptu:

Obrazek

  1. Wybieracie tekst, np. taki, który szczególnie cenicie i uważacie, że warto, aby inni się z nim zapoznali.
  2. Wchodzicie na stronę skryptu i wklejacie wybrany tekst do dużego okienka.
  3. W okienku “Sylab na minutę” wybieracie prędkość.
  4. W okienku “Czas na linijkę” wybieracie podziałkę, z jaką wygodnie Wam będzie czytać. Czyli co ile sylab będzie wstawiany znacznik czasu (trzeba to wstawić).

Znacznik czasu wskazuje liczbę sekund, które muszą upłynąć, zanim zaczniecie czytać dalej. Po kilku próbach przestanie to sprawiać jakikolwiek kłopot.

Po naciśnięciu przycisku “Przelicz” wyświetli się tekst przygotowany do odczytu z określoną prędkością. Jednocześnie na górze dowiecie się, ile czasu mniej więcej trwać będzie dyktando, z ilu się będzie składać sylab i słów. Warto te informacje przeczytać, aby słuchacz wiedział, z czym pracuje, zanim powiecie “3… 2… 1… 0 - START” i zaczniecie dyktować.

Jednocześnie zapraszam do tworzenia na początek czytanek z bardzo małymi prędkościami: 20, 25, 30, 35 sylab na minutę.

Miłej zabawy!


2011-12-12 autor: Krzysztof Stenografow