Mobilny CART

2011-09-24 | autor: flamenco108 | kategorie: prezentacje, stenotypia

Założenie strony o stenotypii w Polsce cały czas przypomina science-fiction. A to z tego powodu, że nie ma czegoś takiego polska stenotypia. To, co nazwano stenotypią, to później dostało nazwę stenofonotypii - sztuka przepisywania stenogramu na maszynie. W rzeczywistości (powtarzać to przyjdzie mi pewnie jeszcze nie raz) stenotypia to odpowiednik stenografii, ale dla klepania w klawiaturę. Specjalnie do tego celu zaprojektowaną. Tak w skrócie. Kto ogląda filmy amerykańskie, ten nie raz miał okazję zobaczyć stenotypistkę/stenotypistę przy pracy. To ta elegancka osoba z trochę nieobecnym spojrzeniem klepiąca w taką małą maszynkę.

Dotychczas stenotypia pozostawała w gestii wytrenowanych profesjonałów. Dwuletni, intensywny, zakończony arcytrudnym egzaminem, kurs kosztował nawet 100000,00USD! Nowa maszyna do stenotypii kosztuje ok. 5000,00USD. Znaczy, nie tylko trudno, ale i kosztuje majątek. A zanim nie wydasz pieniędzy, to nawet nie wiesz, czy Ci ten zawód pasuje…

Aktualnie w USA rodzi się ruch rozpowszechniający stenotypię w wielu różnych zastosowaniach. Powstają stowarzyszenia propagujące usługi stenotypistów dla osób głuchych - stenotypia wykładów uniwersyteckich dostępna jest już na wielu uczelniach. Oto opis wydarzenia, które pokazuje też potęgę wolnego rynku.

Mirabai Knight w Muzeum Sztuki

Dla nieobznajmionych z jęz. angielskim w skrócie: oto wynalazczyni pierwszego otwartego systemu stenotypii, pani Mirabai Knight obsługiwała grupkę głuchych turystów w muzeum. Na bieżąco klepała, co powiedział przewodnik, a oni mogli to przeczytać na ekranie tabletu.

Usługa ta nazywa się CART - Computer Assisted Real-time Transcription - PIsanie na żywo przy Pomocy KOmputera. Nowe możliwości dla osób głuchych i z dużą utratą słuchu.

Mnie najbardziej się podoba ten wynalazek, który Mirabai dźwiga na szyi: klawiatura typu Gemini, trochę plastra i pasek parciany. Przełomowy zestaw pozwalający stenotypiście na wstanie z niewygodnego krzesła i świadczenie usług nawet w bardzo nietypowych warunkach.

Reszta tutaj: https://ccacblog.wordpress.com/2011/09/20/great-new-article-mobile-cart-real-time-stt/


2011-09-24 autor: flamenco108