Co ma King's Speech do stenografii?

2011-05-13 | autor: flamenco108 | kategorie: varia

Niektórzy zapewne mieli już okazję zobaczyć film pod angielskim tytułem “King’s speech”, a pod polskim, bez sensu " Jak zostać królem". Otóż okazuje się, że scena tego obrazu, kiedy nowiutki król Jerzy VI w mękach wygłasza przemówienie koronacyjne… Ale co to ma do stenografii?

Obrazek

Na podstawie shorthandworld.co.uk : Pewnego dnia nauczycielka stenografii w Sciotoville High School w Portsmouth, w stanie Ohio (USA, jakby się kto nie zorientował), pani Lillick, postanowiła zadać uczniom niecodzienne dyktando. Dyktował im osobiście król Jerzy VI za pośrednictwem podłączonego w klasie radia. Szczęśliwie, mowa koronacyjna zbiegła się z czasem lekcji. Wszyscy, którzy widzieli film wiedzą, że król był jąkałą, dzięki czemu tempo jego mowy nie sprawiało takiej trudności adeptom stenografii, co tradycyjny angielski akcent.


Obrazek

Notka w Portsmouth Times


Ale Jerzy VI w ten sposób nie wyczerpał swoich związków ze skrótowym pisaniem. Zgodnie z tradycją wybito monetę z jego podobizną.


Obrazek

Pens australijski z profilem Jerzego VI


Napis brzmi: GEORGIVS VI : D : G : BR : OMN : REX : F : D : IND : IMP, co każdy łatwo przetłumaczyć może jako George VI, Dei Gratia, Britanniarum Omnium Rex, Fidei Defensor, India Imperator, czyli Jerzy VI, z Bożej łaski Król Wszystkich Brytonów, Obrońca Wiary, Imperator Indii. Oto przykład współczesnego zastosowania starożytnej, rzymskiej tachygrafii.


2011-05-13 autor: flamenco108