Pierwszy film ze stenotypią

2021-07-20 | autor: Krzysztof Stenografow

(wpis anachroniczny)

Film, który opublikował kolega z forum Plovera i pozwolił mi podzielić się nim z zainteresowanymi w Polsce:

Dowodzi on, że pisanie stenotypiczne po polsku jest możliwe, skoro on użył metody Michela, wynalezionej dla języka włoskiego i w parę minut zastosował ją dla polskiego.

Nie jest wykluczone, że Włosi stworzyli swoją technologię stenotypii Michela przed Amerykanami i użyli do tego po prostu klawiatury fortepianu (pianina).

Ów kolega syllabix stworzył też korzystając z oprogramowania Plover pośrednią technikę stenotypowania dla amatorów, która nie pozwala co prawda klepać z prędkością mowy, ale znacznie szybciej i dłużej, niż najszybszy klepacz w standardową klawiaturę. Za to można się jej nauczyć bardzo szybko. Używa do tego lekko przerobionej klawiatury MIDI, co samo w sobie jest bardzo ciekawe (moim skromnym zdaniem).

Zamierzam iść za jego przykładem w swoich pracach nad stenotypią. Po prostu widzę, że dojście do pełnego systemu będzie musiało trochę potrwać, zatem stworzenie czegoś na wzór stenotypicznego Tai-chi ma dużo sensu: i tak najpierw trzeba się nauczyć podstawowych złożeń nagłosów i wygłosów, a dopiero potem opanować skróty pozwalające przyspieszać do prędkości kosmicznych. Zatem taki sylabiczny, uproszczony system będzie sam w sobie techniką edukacyjną, a jednocześnie być może zachętą do dalszej nauki.


2021-07-20 autor: Krzysztof Stenografow